Objevte kolekci pamětních skel z prvotřídního českého křišťálu

Smuteční dekorace

Smuteční dekorace

Smuteční vazba nebo výzdoba pohřbu Vám možná přijde v onen moment jako nepodstatná. Je ale velmi důležitou součástí jakéhokoliv obřadu, kdy se blízcí loučí se zesnulým symbolickým položením květiny. Aranžování pohřbu je záležitostí, která sahá až do historie a je rozšířena po celém světě. Jak tedy vhodnou smuteční výzdobu připravit?

Výzdoba rakve

Rakev bývá dekorována nejčastěji řezanými květinami, které se vypichují do formy, připevněné pomocí 2 šroubků na rakev. Ty mohou mít jakýkoliv tvar – kříž, srdce, apod. Co se týče vázané kytice, ta se běžně pokládá na samotnou rakev, spolu s girlandou či stužkou, která se pokládá podél rakve. Přes rakev může být též položený přehoz s motivy na přání pozůstalých.

Vzpomínkový věnec

Vzpomínkový věnec je asi nejčastěji používanou dekorací. Obvyklé mívá kolem 20–50 cm v průměru a není příliš zdobený. Tyto věnce se dále dělí na vypichované, vázané, skobičkované a lepené. Materiál, ze kterého se věnce vyrábí může být ze šišek, ze suchých květů, z plodů, pokrytý mechem či proutěný.

Pohřební věnec a korpus

Tento typ věnce bývá o něco větší a často slouží pro to, aby ho mohla nést skupina lidí. Můžou být vytvarovány dle požadavků pozůstalých (pro ženy se často dělají věnce ve tvaru srdce). Korpus, neboli tělo věnce, je tvořeno ze slámy pokrytou zelení – především ze smrku ztepilého, tisu, jalovce, jedle či cypřišku. U dekorace věnce jako takové se fantazii meze nekladou. Můžete jej ozdobit různým listím, či bylinkami.

Kytice vypichovaná

Jak již bylo zmíněno výše, jako dekorace se používá i tzv. vypichovaná kytice. Ta se aranžuje do slaměné nebo mechové podložky, který má tvar kulatý, kapkovitý nebo trojúhelníčkový. Podložku můžete ozdobit jak chvojím, tak živými či umělými květinami. Přidat můžete i stuhu.

Jak poznat správné technické provedení smuteční vazby?

Abychom předešli určitým nečekaným a nepříjemným komplikacím, je dobré si veškerou dekoraci ještě před samotným pohřbem zkontrolovat. Sledujte především stabilitu a pevnost, estetickou stránku, odolnost a kvalitu materiálu, např. nekvalitní materiál může po určité době vyblednout. Kvůli přizpůsobení kvality dekorací je třeba dopředu nahlásit, jak dlouho bude pohřeb probíhat a hlavně, zda se bude konat v interiérech či exteriérech.

+420 601 556 498K dispozici od 9:30 do 16:00
info@weburny.cz