Objevte kolekci památečních skel z prvotřídního českého křišťálu

Jak správně vybrat urnu, jaký zvolit materiál a kam ji umístit?

Při organizaci pohřbu či pohřebního obřadu je volba urny jednou z důležitých povinností. Urna je symbolem památky a vzpomínky na zesnulého, a proto je klíčové zvolit takovou, která odráží jeho osobnost a hodnoty. V tomto článku se zaměříme na různé druhy materiálů, možnosti umístění urny a také na to, jakým způsobem lze urny konfigurovat.

V dnešní době máme opravdu spoustu možností, pokud jde o výběr urny – různé tvary, barevné provedení a také materiály. Je však důležité zvolit takovou urnu, u které se nejedná jen o promarněné peníze, ale která skutečně splní svůj účel a vydrží dlouho.

Místo uložení urny

Při výběru urny myslete nejprve na to, kam bude umístěna. Podle toho je třeba vybrat materiál, velikost, barvu a design. U každé urny je vždy uvedeno, kam ji lze vhodně umístit.

 • Doma: Pro tyto účely volí pozůstalí nejčastěji ozdobné typy uren. Do těchto uren je možné vložit plastovou úřední vložku, kterou vydá krematorium, nebo do nich popel opatrně přesypat. V současné době máte širokou škálu možností výběru z různých materiálů, designů a tvarů uren. Myslete na to, že urna je místem posledního odpočinku zesnulého. Co měl rád? Jaký byl? A jak si ho chcete uchovat ve svých vzpomínkách?

 • Kolumbária: Urnu lze umístit do kolumbária, kde bude bezpečně chráněna vůči změnám teplot, nepříznivým povětrnostním vlivům a dešti. Je potřeba dodržet předem dané rozměry urny.

 • Do hrobu (do země): Urnu můžete uložit do hrobového místa na veřejném pohřebišti. K tomuto úkonu je oprávněn zaměstnanec veřejného pohřebiště – hrobník. V tomto případě není vhodné volit speciální a dekorativní urny.

 • Na náhrobní desce: V tomto případě je urna vystavena nepříznivým povětrnostním podmínkám a změnám teplot. Nejvhodnějším materiálem pro toto umístění je kámen. Kamenné urny odolají nepřízni počasí i všem ročním obdobím. Je však třeba věnovat urně pravidelnou péči a očistit ji.

 • Urnové skříňky: Jde o prosklenou skříňku umístěnou na náhrobní desce, která chrání urnu před větrem, deštěm i sněhem. Při výběru vhodné urny je důležité brát v úvahu změny teplot, jimž bude materiál vystaven, a také omezenou kapacitu prostoru.

Materiál urny

 • Kovové: jsou vyrobeny z různých materiálů, jako je ocel, měď, cín, bronz nebo mosaz. Urny jsou velice odolné a vydrží i několik desítek let.
  Vhodné umístění: Interiér, kolumbárium, urnový hrob, exteriér

Kovová urna Melina hnědáKovová urna AurumKovová urna Lucca, antracitKovová urna Stella s motivem

 • Ekologické: Vyrobené urny jsou 100% biologicky rozložitelné a zároveň jsou velmi odolné v suchém prostředí. Pokud tedy urna bude přímo v kontaktu se zemí, začne postupně podléhat rozkladu (celý proces může trvat až 5 let). Naopak, pokud bude urna umístěna jinde než ve vlhké půdě, zachovává si svou odolnost podobně jako plastový materiál a nerozloží se. (více informací)
  Vhodné umístění: jsou určeny k rozkladu v zemi. Pro zachování urny lze urnu umístit do interiéru nebo kolumbária.

Ekologická urna BotaniqueEkologická urna krémová s motivemEkologická urna GeometricEkologická urna Ouro

 • Keramické: Tyto urny jsou určené především pro umístění v interiéru nebo do kolumbária. V exteriéru by mohla urna vlivem větru spadnout a rozbít se.

Keramická urna MinionKeramická urna Modena s andělem

 • Kamenné: Urny vyrobené z kamene patří mezi nejpevnější a nejodolnější produkty z naší nabídky. Vybrat si můžete mezi žulou, mramorem nebo dokonce polodrahokamem onyx.
  Vhodné umístění: Interiér, kolumbárium, urnový hrob, exteriér

 • Dřevěné: Dřevo, jako jeden z nejoblíbenějších přírodních materiálů, se díky svým vlastnostem a vzhledu k výrobě pohřebních uren výborně hodí. Urny v sobě snoubí moderní design a nabízí širokou škálu materiálů – dub, buk, borovici, ale např. také vlašský ořech.
  Vhodné umístění: Interiér, kolumbárium, urnový hrob, exteriér

Dřevěná urna RomaDřevěná urna Stella

Velikost urny

Průměrné rozměry urny jsou přibližně 26 cm na výšku a 18 cm v průměru. Většina úředních plastových vložek, které vydávají krematoria v České republice, se bez problémů vejde do 98 % uren z naší nabídky. Jestliže se jedná o miniurnu, dětskou urnu nebo urnu s atypickým tvarem, přibaluje se k urně saténový sáček pro přesyp popela.

Konfigurace urny

Urnu můžete konfigurovat dle svého individuálního přání. Na urnu lze umístit:

 • Mosazný štítek: Štítky na pohřební urny jsou vyrobeny z kvalitní korozivzdorné mosazi, která odolá i velmi nepříznivým vlivům prostředí a počasí. Vše je pečlivě zabroušeno a očištěno a při vhodně zvolené kombinaci podtrhuje celý ráz pohřební urny

 • Gravírování

 • Fóliový nápis: písmo je vyřezané ze samolepící fólie a poté přeneseno na pohřební urnu.

Cena urny

Cena urny se liší podle materiálu a zdobení. Průměrná cena se pohybuje mezi 1290 až 2590 Kč.Pokud máte otázky ohledně výběru správné urny, můžete nás kontaktovat prostřednictvím:

+420 601 556 498K dispozici od 9:30 do 16:00
info@weburny.cz