Objevte kolekci pamětních skel z prvotřídního českého křišťálu

Dušičky

Jakmile se řeknou „Dušičky“ každý si jistě vybaví 2. listopad, kdy se rodiny vypraví na hřbitovy, aby si vzpomněly na své blízké, kteří již bohužel nejsou s nimi. Tato tradice je opravdu hodně stará. Její původ najdeme až u Keltů, kteří pobývali i na našem území v období 4. století před naším letopočtem. Druhý listopad představoval pro Kelty zároveň i začátek zimy. Křesťané si tuto tradici osvojili až během 10. století.

Dušičky jsou již takřka lidovým označením a dodržují jej lidé napříč náboženským přesvědčením a zároveň tak i ateisté. Památce zesnulých věnují vzpomínku uctěním jejich hrobů. Hřbitovy se tak v této době zaplní čerstvými i umělými květinami, ale rovněž i vzpomínkovými věnci a hořícími svíčkami. Zároveň tuto dobu lidé využívají za účelem setkání s příbuznými, kteří na hřbitov přijedou z daleka a nemají tak možnost se po většinu roku vidět. Moderní doba však do této dušičkové tradice zavedla i jistý negativní jev, který ji doprovází. A sice se jedná o shon. Silnice jsou přeplněné automobily, což zvyšuje riziko dopravních nehod. Obchody nabízející dušičkový sortiment jsou plné lidí, což má za následek místo klidu spíše nervozitu. Lidé proto často navštěvují hroby svých blízkých ještě před tímto datem, aby měli na rozjímání alespoň trochu klid.

Z křesťanského pohledu mají na dušičky použité živé květiny a zapálené svíčky zdůraznit přesvědčení o tom, že pohřbením život nekončí. Dnešní doba však přinesla vedle živých květů i květiny umělé, které však již v sobě tuto symboliku nenesou. V souvislosti s tímto svátečním obdobím se často konají i mše a bohoslužby v kostelích a kaplích. Zajímavostí je rovněž i to, že na dušičky si kněz může obléci roucho v černé barvě. V něm pak prochází hřbitov a skrápí hroby svěcenou vodou.

V našich podmínkách má mít tato tradice spíše klidnější průběh. Naproti tomu v anglosaských zemích je toto období spojeno s tzv. Halloweenem, kdy se lidé obléknou do masek, ozdobí si svoje domy, vydlabou dýně apod. Tento svátek má rovněž původ v keltské tradici, a to v oslavě jejich nového roku.

+420 601 556 498K dispozici od 9:30 do 16:00
info@weburny.cz