Objevte kolekci pamětních skel z prvotřídního českého křišťálu

Smuteční hudba

Smuteční hudba

Hudba je věc, která může různě působit na naše emoce a smysly. Právě proto se také často používá během pohřbů. V cizině je celkem běžné, že se během smutečního obřadu pouští oblíbená muzika zesnulého a tím mu blízcí vzdají hold. Ani u nás není hudební doprovod během pohřbu žádnou výjimkou. Jaký hudební doprovod se běžně používá a z čeho si můžeme vybrat?

Hudební sóla

Většina pohřebních služeb nabízí kromě zorganizování pohřbu také hudební doprovod. Vkus toho nejnáročnějšího posluchače jistě uspokojí například skladby hrané smyčcovými nástroji. Na ty hrají 1–3 hudebníci. Dále je možné sólo jednoho houslisty či varhany doprovázené violoncellistou. Tato hudební seskupení hrají skladby od Bacha či Dvořáka. V repertoáru mají již zmíněnou klasickou hudbu, duchovní písně, lidové písně, trampské písně, populární písně či různé ukolébavky.

Dechová hudba

Dalším hudebním tělesem na pohřbu může být dechová hudba. Ta se hraje především v kostele či cestou na hřbitov. Tento soubor se skládá asi z 8 hudebníků (tenor, basová trubka, baryton, horna, tuba a buben. Těleso může být i menší a může se skládat z tenoru, dvou trubek, barytonu a tuby. Seskupení a místo hraní se určuje podle místních zvyklostí. V repertoáru jsou obsažené klasické chorály, duchovní písně, lidové písně, či mariánské písně.

Sólo zpěv

Oblíbeným hudebním doprovodem bývá také sólový zpěv. Můžete si vybrat mužský nebo ženský hlas, a to samostatně nebo s doprovodem varhan. Zpívají se populární písně, ale také klasické skladby, hornické či trampské písně, lidové či duchovní.

Vybírejte podle zesnulého

Repertoár a hudební těleso vybírejte podle vkusu zesnulého (pokud ho poznáte). Mezi nejoblíbenější pohřební písně stále patří „Až mě andělé“ od Petra Spáleného, „U nebeských bran“, „What a Wonderful World“ od Luise Armstronga, „Starway to Heaven“ od Led Zeppelin nebo „Ave Maria“ od Andrea Bocelliho. V dnešní době se však stále více dává přednost reprodukované hudbě. Ta se však uplatní spíše v populárních písních. Během výběru myslete na to, že hudba bude hrát na počest mrtvého, takže by měla odrážet jeho hudební preference. Určitě ale vybírejte skladby spíše klidné, žádné rockové pecky.

+420 601 556 498K dispozici od 9:30 do 16:00
info@weburny.cz